בלוג, קולנוע

מטריקס התחייה – כגודל הציפייה גודל האכזבה

באיחור רציני לאחר שהוא יצא לקולנוע (מוזמנים לעקוב באינסטגרם כדי להבין איפה הייתי), הגעתי לקולנוע וראיתי את הסרטים שפספסתי בזה אחר זה (טוב, לא בדיוק…) אבל ראיתי את מטריקס 4 בקולנוע, ועל אף שהסרט כבר יצא לבתי הקולנוע מזמן, זה זמן טוב בשבילי לחזור לעניינים, ולכן הנה הביקורת שלי לסרט ההמשך לסרט ששינה את התפיסה הקולנועית בהוליווד.

באופן אישי, מאוד התרגשתי כאשר שמעתי שסרט רביעי של המטריקס נמצא בתהליך הפקה, בעיקר כי את הסרט הראשון לא ראיתי בקולנוע (אחרי הכל הסרט בגילי אז לא ממש יכולתי), וכאשר ראיתי אותו, הרגשתי את חווית הצפייה שאני מתאר שהייתה לכל מי שראה אותו בקולנוע בשנת 1999. הסרט המטריקס הוא סרט פוסטמודרניזם ששינה את פני הקולנוע רגע לפני שהעולם החליף קידומת והמולת באג 2000 הייתה באוויר. הסרט בבימויים של האחיות לאנה ולילי וצ'אוסקי (לשעבר האחים אנדי ולארי) לקח יצירות ספרותיות, תפיסות פסיכולוגיות ונושאים נוספים לדיון, ערבב אותם ביחד ויצר סרט אקשן מד"ב מעולה שהעלה המון שאלות, ובעקבותיו התחיל דור חדש של סרטי קולנוע.

הסרט המטריקס משנת 1999 היה הצלחה פנומנלית וחד פעמית שאפילו האחיות וצ'אוסקי לא הצליחו לשחזר את ההצלחה שלהם בשני סרטי המשך, והן כבר הכריזו שסיפור המטריקס הסתיים עבורם. אבל בניגוד אליהם אולפני האחים וורנר חיפשו כל הזמן איך להחיות את המותג. לכן, הגעתי לקולנוע בציפיות וחששות גבוהות ביחד, ולצערי החששות התממשו על פני הציפיות.

המשך הקריאה כולל מעט ספויילרים לסרט:

מטריקס התחייה מתחיל כמו הסרט המקורי, הוא סוחף ומלא אקשן, אך זה נגמר מהר מאוד ואז אנחנו מקבלים סרט שפשוט משעמם. קיאנו ריבס (הלא הוא ניאו הכל יכול) עכשיו שוב עובד כמתכנת בחברת משחקים, ובין לבין הוא הולך למטפל פסיכולוגי שאומר לו שכל החוויה שעבר במטריקס היא בסך הכל בראש שלו ולא באמת קרתה. במקביל דמות חדשה בשם באגס עוקבת אחר ניאו ומאתרת בכך את מורפיאוס, רק שבמקום לקבל את לורנס פישבורן כדמות המנטור של ניאו, אנחנו מקבלים את יאיא עבדול-מאטין השני שהוא לא שחקן רע, אבל הוא פשוט לא מצליח להיכנס לנעליו של מורפיאוס. עוד החלטה תמוהה שהתקבלה בהפקה הייתה לא להחזיר את הוגו ויבינג בתפקיד הסוכן סמית', ובמקומו קיבלנו את ג'ונתן גרוף שגם הוא לא שחקן רע אבל הוא לא מצליח להיות אימתי ואמין כמו הסוכן סמית' בסרט המקורי.

מעבר לעניין השחקנים, הסרט מרגיש בדיוק אותו הסרט רק עם דמויות חדשות שמחלקן אפילו לא אכפת, כי אנחנו לא מכירים אותם לעומק…לצורך העניין בסרט המקורי, כאשר סייפר בוגד בצוות ומנתק את חברי הצוות בזה אחר זה אנחנו מרגישים את הכאב כי הכרנו את הצוות של מוריפיאוס גם אם לא לעומק אבל בסרט החדש, כאשר חברי הצוות תקועים ברכב ומאויימים להיהרג ע"י מלא בוטים שתוקפים אותם, לא באמת אכפת לנו כי אנחנו לא מכירים אותם, כל דמות קיבלה מינימום זמן מסך כך שזה לא באמת משנה. בנוסף, עלילת הסרט היא בדיוק אותה עלילה רק עם כמה טוויסטים שרואים מקילומטרים, כך שהסרט ארוך מאוד ומלא קלישאות שלא תואמות את הסרט המקורי.

בכל זאת כמה נקודות אור, הראשון זה קיאנו ריבס, שהפך לסוג של אגדה בקולנוע, מעבר לאימונים וההכנות שהוא עושה לקראת הסרטים שלו, הוא גם משחק אותנטי במיוחד. גם קארי אן מוס שמגלמת את טריניטי עושה עבודה מעולה, אבל הקשר של שניהם בסרט פשוט קלישאתי ומרגיש כאילו כל הסרט הוא סיפור האהבה בין השניים. שחקן נוסף שעושה עבודה מעולה הוא ניל פטריק האריס שמגלם את את האנליסט ומצליח להיות נבל טוב שמוסיף עניין לעולם המטריקס בסרט. עוד נקודה טובה בסרט זה כמובן האפקטים וה-CGI המשופר שתואם לסרטים כיום בקולנוע.

בשורה התחתונה מטריקס התחייה הוא סרט שאמור לעשות כבוד לסרט המקורי, עם הצדעה לשחקנים, ולצוות ההפקה, אבל במקום זה הוא סרט ארוך, משעמם וקלישאתי. המטריקס המקורי היה סיפור שלם, שלוקח את הגיבור במסלולו (מסעו של הגיבור) ובנוסף מצליח להציג תהיות ושאלות פילוסופיות, פסיכולוגיות, וטכנולוגיות. אז כנראה שהמטריקס המקורי היה הצלחה חד פעמית שנכנסה להיסטוריה ושום סרט המשך לא יהיה טוב יותר ממנו. שלא תבינו לא נכון, אני אשמח לקבל סרט המשך למטריקס, אבל זה נראה שהסיפור נגמר, וכל דרך להחיות את המותג פשוט יוצרת סיפור לא אמין. אולי באמת הגיע הזמן להניח את לסיפור של המטריקס כי הרי הוא לא באמת יעלם אז כדאי שפשוט ניתן לו את הכבוד שמגיע לו בדפי ההיסטוריה של הקולנוע (וגם נהנה ממנו).

ציון סופי: 2/5

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *