בלוג, דיסני, טלוויזיה, מארוול, קומיקס

ביקורת סדרה: לוקי – בשביל המעריצים

שוב באיחור, ורגע לפני שיוצאת הסדרה הבאה של מארוול, בואו נדבר על הסדרה לוקי, שעוסקת כמובן בדמותו של אל התכסיסים הנורדי, אבל גם בעוד הרבה מאוד נושאים מעניינים וקריטיים שישפיעו על המשך היקום הקולנועי של מארוול בשלב הרביעי שלהם. 

הסדרה מתחילה בדיוק אחרי מאורעות "הנוקמים: סוף המשחק", כזכור, צוות הנוקמים שחזר בזמן ל2012 במטרה לקחת את הטסרקט, איבד אותה כאשר לוקי גנב אותה וברח גם מהם וגם מהנוקמים המקוריים. לוקי הגיעה לכוכב מדברי שאינו מכיר, אך מהר מאוד הוא נעצר ע"י ה-TVA, ארגון סודי שמטרתו לשמור על ציר הזמן המרכזי ולמנוע מווריאנטים ליצור צירי זמן מקבילים. לוקי פוגש במוביוס (שמגולם ע"י אוון וילסון), והוא מבקש את עזרתו בתפיסת ווריאנט אחר, ומכאן כל משפט שאוסיף יהיה ספויילר רציני, אז אתמקד בסדרה עצמה. 

Loki (Tom Hiddleston) in Marvel Studios' LOKI, exclusively on Disney+. Photo courtesy of Marvel Studios. ©Marvel Studios 2021. All Rights Reserved.

בניגוד לסדרות הקודמות, "וונדה-וויז'ן" ו"הפלקון וחייל החורף", בהן, מארוול לקחו בצורה מסוימת צעד קצת שונה ממה שהמעריצים רגילים, ועסקו בנושאים כמו התמודדות עם אובדן אישי, והשלכות פוליטיות מהאירועים הקודמים, "לוקי" מתבססת בעיקר על נושא המסע בזמן ויקומים מקבילים. לכן, הסדרה מתאימה במיוחד למעריצי החברה האדוקים בהחלט. כיאה לכך, הסדרה מביאה את האקשן שאנחנו מכירים ממארוול, אך זה לא המאפיין הראשי שלה, אלא דווקא נושא הצירי זמן. ולכן יש בה הרבה, הרבה דיאלוגים. 
אבל דווקא הדיאלוגים, זה מה שהופך את הסדרה לכל כך מוצלחת. בין לוקי לבין מוביוס, לבין שאר הדמויות, כל הדיאלוגים פשוט זורמים והופכים את העלילה לקלילה ומהנה על אף הנושא היחסית כבד של הסדרה. 

המשך הקריאה כולל ספויילרים לסדרה: 

אחרי שלוקי פוגש במוביוס, והוא מבקש את עזרתו בתפיסת ווריאנט אחר, בהמשך מסתבר כי אותה ווריאנט היא סילבי שהיא גם לוקי מציר זמן אחר. הסדרה מעבירה את לוקי שלנו הרפתקה מרתקת שבמהלכה לוקי חווה הרבה מאוד כמו אמפתיה ואהבה, שבמובן מסוים מאוד מזכיר את הדרך והשינוי שעבר מהרגע שהכרנו אותו ועד לסרט ראגנארוק ומלחמת האינסוף ביקום הקולנועי. 

בואו נדבר רגע על לוקי, אנחנו מכירים אותו כנבל שלאט לאט הפך לאנטי גיבור עד שהקריב את עצמו מול ת'אנוס. אך בסדרה, הלוקי שקיבלנו הוא אותו אחד מהסרט הנוקמים של 2012. כלומר לוקי שנחוש לשלוט על העולם, ועובד עם ת'אנוס בשביל לכבוש את כדור הארץ. אותו לוקי מעולם לא הגיע לכלא באסגרד, לא עזר לאחיו ת'ור נגד האלפים האפלים, לא ראה את הוריו מתים, ולא נלחם עם ת'ור נגד הלה בראגנארוק. ויחד עם זאת אחרי שכבר בהתחלה לוקי מקבל תקציר של חייו ואיך הם היו אמורים להיות ע"י ה-TVA, אנחנו מקבלים את אחת ההרפתקאות שלוקי עובר מנבל שרק רוצה לשלוט בעולם ושיהיו לו נתינים, למעין גיבור שנחוש לגייס אנשים ולעזור להציל את המולטיוורס.

(L-R): Mobius (Owen Wilson) and Loki (Tom Hiddleston) in Marvel Studios' LOKI exclusively on Disney+. Photo by Chuck Zlotnick. ©Marvel Studios 2021. All Rights Reserved.

טום הידלסטון, שהכרנו אותו כלוקי כבר בסרט ת'ור (2011), פשוט מעולה לתפקיד לוקי. הדינמיקה שבינו לבין מוביוס (אוון וילסון), מעולה וביחד הם הופכים כל דיאלוג שלהם לקליל וזורם על אף הנושא הכבד של הסדרה. גם הקשר בינו לבין גרסתו הנשית, סילבי, יוצרת סיפור משני ורומנטי חזק לא פחות, וסצנות נהדרות בין שתי הדמויות. 

עוד נקודה גדולה בסדרה, זה הרגע שבו אנחנו מגלים שלוקי עבר ל"יקום האשפה" של ה-TVA ושם הוא פוגש באינספור גרסות שונות של עצמו, ומכאן זה היה ברור אך מתבקש לעשות קרב בין כל הגרסאות השונות של לוקי, וכמובן, שזה רגע פרייסלס יקר עבור מעריץ מושבע.

אמשיך לרגע המכונן של הסדרה שהוא – לוקי וסילבי מצליחים להגיע אל הטירה שבקצה היקום, ושם אנחנו פוגשים את "ההוא שנשאר". הבילדאפ שנוצר לאורך שישה פרקים גורם לדמיין דמות חזקה במיוחד ששולטת ב-TVA ובכלל בציר הזמן, אך באותו רגע אנחנו רואים סתם אדם פשוט. רק שכאשר הם מנסים להרוג אותו בשלל דרכים שונות, הוא פשוט מתחמק ומופיע במקום אחר בלי למצמץ. הוא מסביר ללוקי וסילבי שהוא הוביל אותם אליו ושמה שהוא רוצה זה שיחליפו אותו בשלטון על ציר הזמן המרכזי וב-TVA, וכאן שתי הדמויות המרכזיות נכנסות למאבק, שמסתיים בציפייה לעונה השנייה שעתידה להגיעה. ללא ספק דמות מסקרנת שיכול מאוד להיות שהיא תהיה הנבל העיקרי של שלב 4.

הסדרה מציגה עולם חדש שמארוול נכנסים אליו, עכשיו אחרי שניצחו את ת'אנוס והצילו את היקום, הסדרה של לוקי פותחת דלת למולטיוורס ולאינסוף יקומים מקבילים ואפשרויות שונות. הסדרה הבאה של מארוול שעתידה להגיע היא "מה אם?", סדרה אנימציה ראשונה של מארוול שבכל פרק תציג סיפור אחר של ציר זמן מקביל לציר הזמן הראשי שעד עכשיו עקבנו אחריו. מה שבטוח זה שהולך להיות מעניין.

אז לוקי היא סדרה מעולה בכל היבט שהוא, במשחק, בתסריט, באקשן, ובבימוי. רק שימו לב שהסדרה מדברת חזק על כל נושאי המסע בזמן, צירי זמן ויקומים מקבילים, ועיקרה הוא בדיבור שבין הדמויות ופחות באקשן כמו בסרטים האחרים של מארוול. 

ציון סופי: 5/5 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *